სულხან-საბა ორბელიანის ,,უტკბესი და უმწარესი"
















`საგანი:   ქართული ენა და ლიტერატურა
კლასი:5
თემა: გამოსაკითხი-- სულხან-საბას ,,ენით დაკოდილი“, ასახსნელი-- ,,უტკბესი და უმწარესი“
დრო: 45  წთ.

გაკვეთილის მიზანი:
მოსწავლეებში თავისუფალი აზროვნების, მსჯელობის უნარის განვითარება, დაფიქრება ადამიანის უარყოფით თვისებებზე, პარალელის გავლება შესწავლილ მასალასთან და იგავ-არაკების ერთმანეთთან დაკავშირება,ავტორის სათქმელის ამოცნობა, ძირეული სიტყვიდან ახალი სიტყვების წარმოება, ანტონიმებზე დაკვირვება.

ცოდნა: შესწავლილი აქვთ სულხან-საბას იგავები: ,,უსამართლო შირვან-შაჰი“, ,,მეფე ა ავსიტყვა“, ,,ორმოში ჩაგდებული მეფე“.

უნარები:
ტექსტის გაგება-გააზრების უნარი,მიღებული ინფორმაციის არსებულთან შეჯერების უნარი,მთავარის და მეორეხარისხივანის გამიჯვნის უნარი,აზრის მოკლედ ჩამოყალიბების უნარი,ვარაუდების გამოთქმის და დასკვნების გამოტანის უნარი.
ეროვნული სასწავლო გეგმის სტანდარტი: V.1,2,3,4,5,8,9.

გამოყენებული მეთოდები და აქტივობები:
ციტატა უცხო ტექსტიდან, მნიშვნელოვანი სიტყვები, დროის ღერძი, იგავ-არაკის რუკა, ცნების რუკა,ვიდეო.3,2,1.
შეფასება:
როგორ არის ჩართული მოსწავლე სასწავლო პროცესში;
 დაჯგუფების ფორმები:
მთელი კლასი,  ჯგუფები.



გაკვეთილისეტაპები:
I.-ფაზა ,, წაკითხვამდე“
 --დაგროვილი ცოდნის გააქტიურება
--არსებული ცოდნის შეფასება
--შესასწავლი თემის წარდგენა
--კითხვის მოტივაციიც სტიმულირება

II.-ფაზაწაკითხვის დროს“
--ახალი ცოდნის მისაღებად მართული პროცესის წარმართვა საკლასო გარემოში.
--მოსწავლეთა მიერ ახალი ცოდნის დაუფლების შეფასება.
---ბუნდოვანი შინაარსის ახსნა-განმარტება.
III.-ფაზაწაკითხვის შემდეგ
--ახალი ცოდნის სიღრმისეული გააზრება-განმტკიცება.
--ახალი ცოდნის გამოყენება სხვადასხვა კონტექსტში.
--სწავლის პროცესის და შედეგების შეფასება.



მსვლელობა
I.ფაზა  ,,წაკითხვამდე

I.აქტივობა-----5წთ
სქემის  ,,ცნების რუკა“გამოყენებით არსებული ცოდნის გააქტიურება.



II. აქტივობა.---3წთ
სიტყვების მნიშვნელობის განსაზღვრა ,,მნიშვნელოვანი სიტყვების“ შევსებით.

III აქტივობ-7 წთ
ტექსტიდან მნიშვნელოვანი მოვლენების გამოყოფის მიზნით ,,დროის ღერძის“ შევსება.

IV აქტივობა-7წთ
ტექსტის გამთლიანებისა და გააზრების მიზნით ,,იგავ-არაკის რუკის“ შევსება.

V აქტივობა---4წთ
შესწავლილი მასალის შეჯამება.
კითხვა-პასუხი


VI  აქტივობა---3წთ --
შესასწავლი თემის წარდგენა, ძირეული სიტყვისგან ახალი სიტყვების წარმოება



II ფაზა ,,წაკითხვის დროს
 VII.აქტივობ--4წთ    
სათაურის გაცნობა.  T სქემის შევსება
VIII  აქტივობა5 წთ
ტექსტის წაკითხვა ,,ხმამაღალი ფიქრის“გამოყენებით.-მასწავლებლის მიერ
IX-აქტივობა3წთ
ტექსტის წაკითხვა წყვილებში, პაუზებით. უცხო სიტყვების მონიშვნა კითხვის დროს.

X აქტივობა --2 წთ
შეგონების ამოწერა და ჩაწვდომა.

III ფაზა ,,წაკითხვის შემდეგ
XI აქტივობა--3
შემაჯამებელი კითხვა-პასუხი
XII აქტივობა-6
ვიზუალიზების მიზნით ვიდეოს ჩვენება
XIII  აქტივობა--5წთ
სქემის ,,3,2,1“ შევსება
შეფასება
მოსწავლეები შეაფასებენ გაკვეთილს და გამოარჩევენ მათთვის საინტერესო აქტივობებს.
საშინაო დავალების მიცემა



გამოყენებული რესურსი:

სახელმძღვანელო, სქემები, ინდივიდუალური ბარათები, პლაკატები, ვიდეო ,,ქვიშის სამყარო--,,უტკბესი და უმწარესი“.

მასწავლებელი:  

ბელა ქემოკლიძე

























































No comments:

Post a Comment